Taliharja Vanakuri on 101 km pikkune talvine vastupidavus-retk jalgsi, suuskade või rattaga, mis viib osalejad pikale teekonnale läbi hõredalt asustatud kõnnumaa ja kus iga osaleja vastutab enda hakkama saamise eest ise. 2025 retk toimub Loode-Eestis, Läänemaal. Rada läbib mitmeid erilisi ja tähelepanuväärseid loodusmaastike ning kultuuriobjekte ning selle läbimine annab eheda ja vahetu sissevaate enda ja Eestimaa hinge helgetesse ja tumedatesse soppidesse. Lisaks 101km põhirajale on võimalik osaleda lühemal ca 55km “Pehmo” rajal või pikendada retke ca 25km võrra “Sõgeda Sõõriga”.
RADA
Radade kontseptsiooniga on võimalik tutvuda SIIN. NB! Rajad võivad veel novembri jooksul detailides muutuda, kuna kooskõlastamised ei ole lõppenud!
Põhirada on umbes 101km pikk ja kulgeb mööda metsaradu ja külavaheteid. Osaliselt järgib RMK matkatee tähistatud rajalõike, kuid teeb sellelt olulisi kõrvalepõikeid. Retkeliste moraalseks toeks võivad raja olulisemates pöördekohtades ja mõndadel võsastel lõikudel olla mõned spetsiaalsed Taliharja suunaviidad või helkurid, kuid neid on vähe. Osalejad peavad püsima ettemääratud rajal ise, kasutades navigeerimiseks elektroonilisi abivahendeid või kaarti. Raja lõikamine ei ole lubatud. Osalejatel on kohustuslik kaasas kanda personaalset GPS seadet rajal püsimise tagamiseks. Rada kulgeb mööda lumiseid/jäiseid/lörtsiseid/mudaseid kruusa- ja metsateid ning kitsaid radu. Rada võib olla lõiguti ekstreemselt tehniline ja raskesti läbitav – see tähendab näiteks külluslikku tormimurdu, suuri mudaseid rööpaid, künklikke raiesmikke, vesiseid soid, raja täielikku puudumist, võsa jmt. Rada võib läbida jalgsi, suuskadel või jalgrattaga. Avatud liiklusega teedel liikudes tuleb täita liikluseeskirju. Rajal on üks suur joogi-söögi punkt ehk Kesklaager ja see asub ca 50km-l stardist. Lisaks Kesklaagrile on kaks punkti, kus pakutakse sooja jooki ca 25 ja 75km stardist.
Päike loojub 16 paiku, ehavalgus kaob enne viit, seega tuleb sõltuvalt osaleja kiirusest rajal läbida suur osa rajast pimeduses!
TALIHARJA VANAKURI “PEHMO” VERSIOON
Soovijatel on võimalus osaleda retke “pehmo” versioonil ja läbida ca pool põhirajast. Kõik osavõtu tingimused on samad, kui põhiretkel. Lõpetaja saab kirja tulemuse 55km “Pehmo” protokolli, lõpetaja auhinna, diplomi, sauna ja toitlustuse.
TALIHARJA VANAKURI SÕGE SÕÕR
Isikutel, kes leiavad finišile lähenedes, et 101km on neile vähe või soovivad saada rohkem ITRA punkte (jalgsi) on võimalus pärast Taliharja Vanakuri 101km finišeerimist täiendavale ca 25km vaheldusrikkale maastikuringile alapealkirjaga SÕGE SÕÕR. Kõik liikumise tingimused on samad, kui põhirajal. Sõge Sõõr lõpetajad kantakse lisaks Taliharja Vanakuri lõpuprotokollile ka Sõge Sõõr protokolli. ITRA punktide arvestusse läheb jooksja valikul ainult üks distantsidest (101km või 125km).
VÕISTLUSKESKUS/ FINIŠ /MAJUTUS
Roosta puhkeküla. www.roosta.ee Google: https://maps.app.goo.gl/4gujK6YyWKyTwLpt7
Võistluse eelselt ja järgselt on võimalik ööbida kõigi mugavustega (kööginurk, pesemisvõimalus jmt) puhkemajades. Majutuse broneerimine toimub registreerimisest eraldi ja ainult terve maja kaupa. Maja saate ise täita nii paljude inimestega kui soovite (lubatud inimeste arvu piires) ja kulud omavahel jagada. Täpsema info leiad MAJUTUSE BRONEERIMISE LEHELT!
START – 11. jaanuar 2025
Startide asukohad on veel täpsustamisel, kuid suure tõenäosusega on:
101km start Noarootsis Hosbys https://maps.app.goo.gl/dNiZERcMMi1HzHKm9
55km “pehmo” raja start Nõmmemaa külas https://maps.app.goo.gl/mGx7A6JgTkSShfkG6
KESKLAAGER
Asukoht: Veskijärve kaldal
AJAKAVA
Reede 10. jaanuar 2025
– kell 19.00-22.00 mandaat Roostal avatud
Laupäev 11. jaanuar 2025
– kell 8.00 avatakse mandaat
– kell 10.15 101km stardibussid väljuvad Roostalt
– kell 11.00 101km start
– kell 11.15 55km stardibussid väljuvad Roostalt “Pehmo” starti
– kell 12.00 “Pehmo” 55km start
– kell 21.00 Kesklaager pakitakse kokku
Finiši teenused suletakse pühapäeval, 12. jaanuaril, 2025 kell 11:00.
Starti on osalejatel lubatud tulla ka oma transpordiga (sõber/pere pakub küüti). Pärast finišit puudub korraldatud transport tagasi stardipaika.
REGISTREERUMINE
Registreerumine https://eventor.ee/taliharja
Registreerumine lõpeb 06.01.2025
Osavõtutasu on nii jooksjaile, suusatajaile kui ratturitele kõikidel distantsidel kuni 10.11.2024.a. 55 eurot; 11.11-20.12.2024 65 eurot ja alates 21.12.2024 on osavõtutasu 75 eurot.
OSAVÕTUTASU SISALDAB
- bussitransport finišist starti
- veekindel rajakaart
- võistlusnumber
- personaalne GPS träkker Sportrecilt (ei ole navigeerimiseks vaid osalejate asukoha jälgimiseks)
- toit kesklaagris ja finišis ja teenindus tugipunktides
- pesemine ja saun finišis
- lõpetajameene
- iga osaleja kohta ühe koti hoidmine matka ajal pakihoius ja paki transport stardist finišisse.
- osalejatel on võimalus oma magamisvarustusega magada pärast matka finišipaigas põrandal.
- tasuta fotod retkest
NÕUDED OSALEJATELE
Iga sellel üritusel osaleja peab olema vastutustundlik indiviid ja aru saama talvel kõnnumaal liikumise väljakutsetest ja ohtudest. Osalejad osalevad omal vastutusel ja peavad olema piisavalt varustatud, et mistahes rajal ette tulevas situatsioonis omal jõul hakkama saada. See retk on potentsiaalselt eluohtlik ja osaleda soovija peab tõsiselt kaaluma kõiki riske (eksimine, külmumine) ja füüsilisi ning vaimseid väljakutseid, mida talvine ja enamuses öine ultramaraton endas kätkeb. Varasematel aastatel on osadel osalejatel jäänud eksiarvamus, et tegemist on tavalise jooksu- rattavõistlusega. Ei ole. Tegemist on loodusliku seiklusega. Rada on just selline nagu ta on sel ajahetkel looduslike tingimuste poolt kujundatuna. Rajal võib olla nii paks lumi kui üle kallaste jõgi ja nii lihtsalt on. St rada võib olla väga lihtne tavatingimustes, aga ekstreemsete ilmaolude puhul ehmatavalt keeruline. Kui see ei tundu normaalne ja lahendatav väljakutse, siis ei ole Taliharja Vanakuri sinu jaoks.
– Osaleja minimaalne vanus on 18 aastat. Pehmo rajal on lubatud osaleda ka noorematel koos vastutava täiskasvanuga.
– Osalejate limiit on 300 inimest mõlema jalgsi distantsi peale kokku.
– Liikumisviis on vabalt valitav (jalgsi, suuskadel või rattaga – eraldi rada), kuid liikumisviise ei või kombineerida (valitud vahend tuleb kaasas kanda stardist finišisse). Korraldaja ei taga rajahooldust (teed ei ole puhtaks lükatud, suusajälg tuleb ise lükata).
– Osalejatel peab olema eelnev tõestatav kogemus vastupidavusspordist (maastikumaraton, ultrajooks, seiklussport, rogain vmt.) Peakorraldaja jätab endale õiguse mitte aktsepteerida osavõtusoovi piisava kogemuseta osaleda soovijailt.
RETKE ÄRA JÄTMINE & HÜVITISED
Kui registreeritud ja osalemistasu maksnud osaleja loobub osalemisest kuni 24.12.2024, tagastatakse pool osavõtutasust.
Kui registreeritud ja osalemistasu maksnud osaleja loobub osalemisest mistahes põhjusel alates 25.12.2024, osavõtutasu ei tagastata.
Kuni 06.01.2025 on võimalik võõrandada enda osalemisõigus teisele isikule, kes vastab osalemistingimustele.
Retk võidakse ära jätta või lühendada korraldaja poolt enne starti ekstreemsete ilmaolude tõttu (Force majeure), kui need muudavad raja läbimise liiga ohtlikuks. Sellisel juhul tagastatakse registreerunuile osavõtutasu proportsionaalselt saamata teenusega. Kui Retk katkestatakse pärast starti ülaltoodud asjaolude tõttu, osavõtutasu ei tagastata.
AJAVÕTUSÜSTEEM
Ajavõtt toimub Sportrec GPS jälgimise seadmega. GPS seade salvestab kontrollpunktide läbimise 5m raadiuses kontrollpunkti sildist (medaljonipunktid, tugipunktid, kesklaager).
AUHINNAD
Kõik lõpetajad saavad raja läbimise käigus mälestusmeene ja diplomi. Rajal kogutakse medaljone. Medaljon kujutab endast 45mm läbimõõduga graveeringuga seibi. Kokku on rajal 4 kontrollpunkti (pehmo rajal 2)+ sõge sõõr kontrollpunkt. Kontrollpunktidest kogutud medaljonidest moodustub kokku võistluse osaleja mälestusmedal. Medaljonide kogumiseks ja turvaliseks kaasas kandmiseks saavad kõik võistlejad karabiini. Medaljone ei pea selle otsas kõlistama, neid võib hoida ka kotis. Kadunud medaljone asendada võimalik ei ole! Katkestamisel jäävad võistlejale need medaljonid, milleni ta rajal jõudis, sama kehtib “pehmo” raja kohta.
AJALIMIIDID
Maksimum aeg raja läbimiseks on 24 tundi (11:00 h. 12. jaanuar 2025). Kõik osalejad, kes ajalimiiti ei mahu, tühistatakse. Raja kesklaagri läbimise ajalimiit on 10 tundi stardist (laagrist peab lahkuma hiljemalt 11. jaanuar kell 21).
Pehmo raja ajalimiit on 12 tundi stardist.
RETKEELNE KOOSOLEK
Retkeelne koosolek on virtuaalne ja toimub Facebook vahendusel 10. jaanuari õhtul kell 20.
KOHUSTUSLIK VARUSTUS
Kohustuslikku varustust tuleb kaasas kanda kogu retke jooksul v.a. ära söödav toit. Kui osalejal ei ole enne starti ette näidata kohustusliku varustust ei lubata osalejat retkel startida. Osaleja, kes finišeerub ilma kohustusliku varustuseta tühistatakse. Osalejad peavad igal ajal olema valmis presenteerima kohustuslikku varustust kohtunikule.
1- Magamiskott või bivy kott min. 250gr või soojustuskihiga jope (sulejope/ insulated jacket).
2- Magamismatt osaleja täispikkuses (vahtmati rull või täispuhutav või nt mullikile).
3- Hõbekile-hädaabitekk
4 – Tule tegemise vahend hädaabinõuna sooja saamiseks (tikud, tulemasin).
Ülaltoodud varustust kasutatakse inimese isoleerimiseks külmast hädajuhtumi korral. Hädajuhtumi korral staatiliseks jäädes toimub keha kiire jahtumine samas, kui abi saabumiseni võib minna tunde. Selle pärast tuleb olla valmis halvimaks võimalikuks situatsiooniks ja ellujäämiseks karmis keskkonnas.
5- Pealamp piisavate varupatareide või akudega.
6- Punane vilkuv tuluke varupatareiga.
7- Helkurmaterjal riietusel ees ja taga.
8- Vile.
9 – Sisse lülitatud soojalt pakitud telefon + akupank
Ülaltoodud varustus on vajalik, et olla avatud liiklusega teedel nähtav ja hädaolukorras leitav.
10 -Joogipudelid/põis min 1,5l
11 -Toit min 1500 kilokalorit (pehmo rajal 750kcal)
12 – GPS navigatsiooni seade, millesse on salvestatud rada. Eelistatud spetsiaalne käsi-GPS või raja järgimise funktsiooniga GPS-kell. Nutitelefon + akupank aktsepteeritud, kuid mitte soovitatud, kuna vihma või miinuskraadidega võib olla kasutamatu.
13 – GPS träkker ja rajakaart korraldaja poolt
SOOVITUSLIK VARUSTUS – vaba valik, kas kanda kaasas/seljas.
1- Veekindlad sokid/jalanõude katted (rajal võib esineda veega üle ujutatud alasid ka miinuskraadide ja lume korral).
2- Hea pidamisega jalanõud, mis on sobilikud temperatuurile 0ºC to -30ºC
3- Varu soe pesu.
4- Komplekt vee/tuulekindlat pealisriietust – jakk ja püksid (Goretex või sarnane).
5- Varukindad (soovituslik kattekindad).
6- Joogisüsteemi külmumise eest kaitsev varustus.
7- Teip, vaseliin villidega seotud probleemide lahendamiseks, ennetamiseks.
HELKURID ja TULED
Kõik osalejad peavad olema helkuritega nähtavad eest ja tagant. Teedel liikumisel peab põlema tuli ees ja punane vilkuv tuli taga. Rajal magamisel peab punane vilkuv tuli põlema ja olema rajalt nähtav.
NUMBER
Osaleja number on kohustuslik. Ratastel peab see olema kinnitatud juhtrauale ette, jalgsi ja suuskadel liikujatel nähtavalt ette või taha.
PRÜGI JA VARUSTUSE MAHA JÄTMINE
Prügi maha viskamine on keelatud! Ära jäta endast muid jälgi, kui jala/rattajäljed. Kõik stardist kaasa võetu peab kandma finišisse. Prügi saab ära visata Kesklaagris. Rajal enda füsioloogiliste vajaduste rahuldamiseks astu rajalt kõrvale ja naase sinna samast kohast.
KÕRVALINE ABI
Taliharja Vanakuri on inimjõul retk, millel osalejad peavad omal jõul hakkama saama stardist finišini. Mistahes kõrvaline abi rajal edenemiseks toetusmeeskonna, mootorsõiduki, loomade vmt poolt on keelatud. Kui selgub, et osaleja kasutas kõrvalist abi, tema tulemus tühistatakse. Kokkuleppel korraldajaga on lubatud kasutada elektrijalgratast vmt, kuid sellise abivahendi kasutajad ei osale võistlusarvestuses.
KESKLAAGER
Kõik osalejad peavad läbima ca poolel rajal asetseva kaardile märgitud kesklaagri. Kesklaagris on soe jook, söök, vesi ja suupisted. Olemas tualett. Kesklaagri läbimise ajalimiit on 10 tundi stardist (laagrist peab lahkuma hiljemalt 11. jaanuar kell 21).
KATKESTAMINE, EVAKUATSIOON RAJALT
Evakuatsioon katkestamise korral on osaleja kulul. Kui tegemist ei ole akuutse meditsiinilise probleemi või õnnetusega maksab katkestaja finišisse toimetamine 20 eur ja see on võimalik vaid autoga juurdepääsetavast kohast. Rajal esineb paljude kilomeetrite pikkuselt lõike, kuhu sõidukiga juurdepääs puudub, seega evakuatsiooniks tuleb liikuda kaardile märgitud evakuatsiooni punkti. Kõik osalejad, kes lahkuvad rajalt finišisse jõudmata, peavad sellest teavitama korraldajat.
Päästmine rajalt õnnetuse või terviserikke puhul toimub helistades esmalt 112 ja seejärel korraldajale, kes saab pakkuda toetust päästeteenistustele osaleja päästmiseks.
GPS, TELEFONID
Kõik osalejad saavad korraldajalt GPS trakkeri, mille järgi saavad toetajad jälgida nende edenemist rajal internetis Sportrec keskkonnas. Kõik personaalsed elektroonilised abivahendid navigeerimise hõlbustamiseks on lubatud. Enamasti on rajal ka telefoni/interneti levi. Osalejatel on lubatud enda kommunikatsioonivahendite kasutamine rajal edenemisest teiste informeerimiseks.
REGISTREERIMISE PROTSEDUUR
Registreerumine https://eventor.ee/taliharja
Samm 1:
– Täida registreerumisvorm ja märgi, et oled reeglitega tutvunud ja osaled omal vastutusel.
Samm 2:
Kui registreerumisvorm on kätte saadud teatab korraldaja e-postiga, kas osavõtusoov on aktsepteeritud ja edastab andmed osavõtutasu maksmiseks.
Samm 3:
Tasuda osavõtutasu pangaülekandega registreerimise lõpule viimiseks. Pärast osavõtutasu laekumist kantakse osaleja stardinimekirja.